مقایسه امنیت چانگان CS35 با لیفان X60

مقایسه ایمنی لیفان X60 با چانگان CS35 :

در مقایسه ای که بین دو خودروی چانگان CS35 و لیفان X60 اتوماتیک داشته ایم خودروی چانگان موفق گشته است وضعیت بهتری را در قسمت ایمنی خودرو از خود بروز دهد.

دلایلی که چانگان را نسبت به لیفان در موقعیت بهتری قرار می دهد به شرح زیر می باشد :

داشتن 4 عدد کیسه هوا

استفاده نمودن از روش های جدیدتر در طراحی و ساخت شاسی این خودرو

مجهز بودن این اتوموبیل به ترمزهای ABS و EBD و حتی در شرایط خطر، ترمز BA آن فعال می شود

این در حالی است که لیفان X60 اتوماتیک طبق کاتالوگ های شرکت کرمان موتور تنها به سامانه ABS و EBD مجهز است و چیزی به عنوان عملگر به عنوان ترمز اضطراری در آن دیده نمی شود. در تست های تصادف CNCAP چانگان CS35 توانست پنج ستاره ایمنی دریافت کند. ولی لیفان X60 چیزی بین ۴ و ۵ ستاره را از آن خود کرد. با توجه به تصاویر مشخص است که ستون A لیفان X60 نسبت به چانگان از مقاومت کمتری برخوردار است و عقب خودرو از واکنش نامناسبی را به تصادف از روبه رو نشان می دهد. در یک کلام می توان گفت که CS35 ایمن تر از لیفان X60 اتوماتیک است.

مشخصات فنی :

لیفان X60 به موتور ۱٫۸ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ مجهز است که ۱۳۱ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۸ نیوتون متری را به وسیله گیربکس اتوماتیک CVT به چرخ های جلو منتقل می کند. حداکثر دور موتور تعریف شده در لیفان X60 به صورت استاندارد ۶۰۰۰rpm است و این امر باعث می شود تا در شتاب و دورگیری خودرو تاثیر مثبتی دیده شود. طبق اعلام شرکت کرمان موتور وزن خالص این کراس اوور چینی ۱۳۳۰ کیلوگرم است و وزن این خودرو روی چرخ هایی با قطر رینگ ۱۶ اینچ قرار دارد. فاصله محوری X60 توسط شرکت سازنده ۲۶۰۰ میلی متر اعلام می شود و از همین جهت می توان به ابعاد به نسبت مناسب کابین پی برد. سیستم تعلیق لیفان X60 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب آن از اکسل یک پارچه استفاده شده است. با اینکه تعادل این خودرو به نسبت مناسب گزارش می شود، ولی با نگاهی ساده در بخش تعلیق از فناوری خاص و بروزی استفاده نشده است و نمی توان توقع خاصی از آن داشت. عددی مورد تایید در خصوص مصرف سوخت نسخه اتوماتیک منتشر نشده است. ولی با توجه به مصرف ترکیبی نسخه دنده ای X60 احتمال داده می شود که نسخه اتوماتیک به صورت ترکیبی بیش از ۸٫۳ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف داشته باشد.
چانگان CS35 در سال های گذشته توانسته است به عنوان یک کراس اوور شهری بسیار در چین محبوب واقع شود و آمار فروش چند صد هزار دستگاهی را در چین ثبت کند. آمار فروش نشان می دهد که CS35 با فروش ۱۲ هزار و ۳۱ دستگاه در ژوئن ۲۰۱۶ به عنوان دوازهمین کراس اوور پرفروش بازار چین شناخته می شود. این در حالی است که لیفان X60 با فروش ۲۸۴۴ دستگاه در رتبه ۷۴ قرار دارد.
موتور CS35 از نوع ۱٫۶ لیتری بولوکور است که از فناوری به نسبت خوبی برخوردار بوده و ۱۲۳ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۰ نیوتون متری را در اختیار راننده قرار می دهد. قدرت این موتور توسط یک گیربکس چهار دنده اتوماتیک و تیپرونیک به چرخ های جلو منتقل می شود. با توجه به اینکه کمپانی Aisin ژاپن تامین این گیربکس ها را بر عهده دارد، عملکرد نرم و دقیقی در CS35 به چشم می آید. به خاطر فناوری Bluecore در CS35 شاهد هستیم که مصرف سوخت ترکیبی تا ۷ لیتر ثبت شده است. همچنین وزن این کراس اوور شهری ۱۲۹۰ کیلوگرم است. فاصله محوری این خودرو کراس اوور ۲۵۶۰ میلی متر اعلام می شود و همین عدد نشان دهنده فضای کابین کمتر CS35 نسبت به لیفان X60 اتوماتیک است. جالب است بدانید که با توجه به ابعاد کوچکتر CS35، رینگ ۱۷ اینچی برای لاستیک های آن انتخاب شده است که ظاهری جذابتر را از کنار به این خودرو می دهد. سیستم تعلیق CS35 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب از سیستم تعلیق یک پارچه نه چندان بروز استفاده شده است. فرمان این خودرو از نوع کمکی برقی است که با توجه به سرعت سفتی و واکنش متفاوتی را از خود نشان می دهد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید