مقایسه لیفان X60 با چانگان CS35 از بعد امکانات

امکانات رفاهی :

دو خودروی چانگان سی اس 35 و لیفان ایکس 60 اتوماتیک از بعد امکاناتی اختلاف چندانی ندارند و می توان گفت که تقریبا در یک سطح می باشند .

تجهیزات و امکاناتی که در هر دو خودرو مشاهده می شود شامل :

سانروف

داشتن کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

مجهز بودن به آینه ها و شیشه های برقی

داشتن سیستم تهویه دستی

سنسور نور

سنسور دنده عقب

فرمان تلسکوپی

یک برتری که خودروی لیفان ایکس 60 در بخش امکانات در مقایسه با چانگان دارد این می باشد که در لیفان  مانیتور و دوربنی عقب به صورت پایه نصب می باشد ولی برای داشتن چنین امکاناتی با تلویزیون دیجیتال، باید حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای چانگان CS35 خرج کنید.

در عوض CS35 به عنوان یک خودروی اتوماتیک به کروزکنترل و دی لایت مجهز است که برای خیلی از مشتریان جذابتر از مانیتور به نظر می آید. در نتیجه می توان سطح امکاناتی دو خودرو را در یک حد و اندازه دانست و تفاوت های آپشنی آن را بحثی سلیقه ای اعلام کرد.

چانگان CS35 خودرویی است که بتازگی روی خط تولید سایپا کاشان رفته و این شرکت، برنامه های ویژه ای برای عرضه آن در بازار را دارد. شرکت کرمان موتور هم این روزها روی محصول لیفان X60 اتوماتیک فعالیت خود گسترش داده است و احتمالا می خواهد دوباره بازار کراس اوورهای تا ۷۰ میلیون تومان را در اختیار بگیرد.
این شرکت در زمان عرضه لیفان X60 دنده ای، شرایط سختی را برای شرکت های رقیب ایجاد کرده بود. حال بعد از چند سال دوباره سایپا و کرمان موتور بر سر دو کراس اوور با هم رقیب شده اند و این رقابت به خاطر نوع قیمت گذاری شکل گرفته شده است. در این بخش به مقایسه این خودرو با هم می پردازیم.

 

مشخصات فنی

لیفان X60 به موتور ۱٫۸ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ مجهز است که ۱۳۱ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۸ نیوتون متری را به وسیله گیربکس اتوماتیک CVT به چرخ های جلو منتقل می کند. حداکثر دور موتور تعریف شده در لیفان X60 به صورت استاندارد ۶۰۰۰rpm است و این امر باعث می شود تا در شتاب و دورگیری خودرو تاثیر مثبتی دیده شود. طبق اعلام شرکت کرمان موتور وزن خالص این کراس اوور چینی ۱۳۳۰ کیلوگرم است و وزن این خودرو روی چرخ هایی با قطر رینگ ۱۶ اینچ قرار دارد. فاصله محوری X60 توسط شرکت سازنده ۲۶۰۰ میلی متر اعلام می شود و از همین جهت می توان به ابعاد به نسبت مناسب کابین پی برد. سیستم تعلیق لیفان X60 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب آن از اکسل یک پارچه استفاده شده است. با اینکه تعادل این خودرو به نسبت مناسب گزارش می شود، ولی با نگاهی ساده در بخش تعلیق از فناوری خاص و بروزی استفاده نشده است و نمی توان توقع خاصی از آن داشت. عددی مورد تایید در خصوص مصرف سوخت نسخه اتوماتیک منتشر نشده است. ولی با توجه به مصرف ترکیبی نسخه دنده ای X60 احتمال داده می شود که نسخه اتوماتیک به صورت ترکیبی بیش از ۸٫۳ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف داشته باشد.
چانگان CS35 در سال های گذشته توانسته است به عنوان یک کراس اوور شهری بسیار در چین محبوب واقع شود و آمار فروش چند صد هزار دستگاهی را در چین ثبت کند. آمار فروش نشان می دهد که CS35 با فروش ۱۲ هزار و ۳۱ دستگاه در ژوئن ۲۰۱۶ به عنوان دوازهمین کراس اوور پرفروش بازار چین شناخته می شود. این در حالی است که لیفان X60 با فروش ۲۸۴۴ دستگاه در رتبه ۷۴ قرار دارد.
موتور CS35 از نوع ۱٫۶ لیتری بولوکور است که از فناوری به نسبت خوبی برخوردار بوده و ۱۲۳ اسب بخار قدرت تولید می کند و گشتاور ۱۶۰ نیوتون متری را در اختیار راننده قرار می دهد. قدرت این موتور توسط یک گیربکس چهار دنده اتوماتیک و تیپرونیک به چرخ های جلو منتقل می شود. با توجه به اینکه کمپانی Aisin ژاپن تامین این گیربکس ها را بر عهده دارد، عملکرد نرم و دقیقی در CS35 به چشم می آید. به خاطر فناوری Bluecore در CS35 شاهد هستیم که مصرف سوخت ترکیبی تا ۷ لیتر ثبت شده است. همچنین وزن این کراس اوور شهری ۱۲۹۰ کیلوگرم است. فاصله محوری این خودرو کراس اوور ۲۵۶۰ میلی متر اعلام می شود و همین عدد نشان دهنده فضای کابین کمتر CS35 نسبت به لیفان X60 اتوماتیک است. جالب است بدانید که با توجه به ابعاد کوچکتر CS35، رینگ ۱۷ اینچی برای لاستیک های آن انتخاب شده است که ظاهری جذابتر را از کنار به این خودرو می دهد. سیستم تعلیق CS35 در جلو از نوع مک فرسون بوده و در عقب از سیستم تعلیق یک پارچه نه چندان بروز استفاده شده است. فرمان این خودرو از نوع کمکی برقی است که با توجه به سرعت سفتی و واکنش متفاوتی را از خود نشان می دهد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید